![](https://aoxanthi.gr/wp-content/uploads/2024/01/IMG-baf13d6d69deed2b052764fa01ffe53c-V-1024x768.jpg)
Νίκη του ΑΟΞ με 0-4 απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα του ΑΟ Σήμαντρα. Ήταν η 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος, 11/11 ο ΑΟΞ και παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας αυξάνοντας την διαφορά του στο +8 από την δεύτερη ομάδα του Σελίνου που ηττήθηκε με 1-2 από τον Άρη Πετεινού εντός έδρας.
Ο ΑΟΞ σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο παρουσιάστηκε σοβαρός απέναντι σε έναν αντίπαλο που έπαιξε σκληρά, είχε τις φάσεις του με την σειρά του να ισοφαρίσει κυρίως στο διάστημα 37-42′ που ο Αραμπατζής ήταν έτοιμος. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Χρήστου Μαλαδένη έλεγξε το ματς και πήρε δίκαια μια νίκη με ευρύ σκορ που θα μπορούσε να έχει ξεφύγει ακόμα περισσότερο.
Η ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΤΟΥ ΑΟΞ
Σε σχήμα 4-1-2-3 με την τετράδα όπως φαίνεται στην φωτογραφια παρακάτω, τον Φλώρο ένα βήμα πίσω από τους Σπυριδωνίδη και Κουτσομιχάλη σε ένα ανάποδο τρίγωνο στον άξονα.
![](https://aoxanthi.gr/wp-content/uploads/2024/01/3-1024x1024.jpg)
ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
![](https://aoxanthi.gr/wp-content/uploads/2024/01/IMG-baf13d6d69deed2b052764fa01ffe53c-V-1024x768.jpg)
Στο 2′ με στημένη φάση, εκτελεί ο Μελισσόπουλος, σύγχυση στην άμυνα των Σημάντρων και εκμετάλλευση της φάσης από τον Βαγγέλη Καρακάση που με προβολή έκανε το 0-1.
![](https://aoxanthi.gr/wp-content/uploads/2024/01/IMG-19f31b4d478b9f912e23956c03e721f8-V-1024x768.jpg)
Στο 6′ απευθείας κόρνερ του Κιαχίδη , δοκάρι η μπάλα. Στο 14′ σέντρα του Μιχάλη Μαλαδένη, κεφαλιά του Μελισσόπουλου ψηλοκρεμαστή, λίγο άουτ.
Στο 20′ η πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι , στον Αλί Μπασί των Σημάντρων. Στο 21′ φάουλ του Μελισσόπουλου, βγάζει ο Καλλεντζή , κοντράρει στον Κουτσομιχάλη και άουτ.
Στο 25′ ο Σπυριδωνίδης με το αριστερο σουτάρει, “ξυστά” άουτ.
Στο δίλεπτο 29-30′ ο Καλλεντζή έδειξε αντανακλαστικά , αρχικά σε κεφαλιά του Φλώρου βγάζει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του ΑΟ Σήμαντρα και στο 30′ , κόρνερ του Κιαχίδη, κοντινή κεφαλιά του Μοσχίδη εξ’επαφής, βγάζει εκ νέου σε κόρνερ. Στο 31′ επικίνδυνο κόρνερ του Μελισσόπουλου, σωτήρια απομακρύνει με καλή έξοδο ο Καλλεντζή.
![](https://aoxanthi.gr/wp-content/uploads/2024/01/IMG-6d947a380e13c686331ce93892a55d6b-V-1024x768.jpg)
Στο 33′ ο Κιαχίδης πήρε κίτρινη κάρτα. Φάουλ από την γωνία όπως επιτίθεται από δεξιά η ομάδα των Σημάντρων και σουτ μέσα από την περιοχή του Ντουμάν , βγάζει σωτήρια σε κόρνερ ο Αραμπατζής στην πρώτη φάση των αντιπάλων μας στο παιχνίδι.
Στο 37′ Κιαχίδης μεγάλη από την άμυνα , βγαίνει “πλάτη” ο Σπυριδωνίδης , μπαίνει περιοχή σουτάρει αλλά άουτ η μπάλα.
Στο 42′ δεύτερη μεγάλη φάση για τα Σήμαντρα, Ντουμάν και Μπεγδέ συνεργάζονται, ο τελευταίος πάει να περάσει και τον Αραμπατζή, σώζει ο τερματοφύλακας του ΑΟΞ μπλοκάροντας βέβαιη παραβίαση.
ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Αντί του Ανηπαρόπουλου ο Βαφειάδης εντός αγωνιστικού χώρου. Δεξί μπακ ο Τάσος Καρακάσης, αλλάζει πλευρά στα εξτρέμ ο Μιχάλης Μαλαδένης, Βαφειάδης άξονα με τους Φλώρο Κουτσομιχάλη μπροστά του.
Στο 50′ το ημίχρονο άρχισε με μια άσχημη ενέργεια , όταν παίκτης του ΑΟ Σήμαντρα χτύπησε εκτός φάσης τον Κιαχίδη και αποβλήθηκε, με δέκα έμειναν οι αντίπαλοι μας.
Στο 52′ ήρθε το 0-2 για τον ΑΟΞ, ο Κιαχίδης την σέντρα σε επαναφορά από κόρνερ, προβολή Φλώρου και 0-2 η ομάδα μας.
Στο 57′ νέο σκληρό φάουλ στον ήδη κιτρινισμένο Κιαχίδη, νέα κίτρινη κάρτα , στο ιδιαίτερα σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο.
Στο 58′ καλοχτυπημένο φάουλ του Μελισσόπουλου, βγάζει σε κόρνερ ο Καλλεντζή.
Στο 59′ ο Φλώρος ύστερα από αναταραχή στην περιοχή, κάνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με σουτ από την μικρή περιοχή, 0-3 ο ΑΟΞ.
Στο 64′ ο Βαγγέλης Μαλαδένης μέσα, έξω ο Φλώρος λόγω ενός τραυματισμού , εκτός ο Μιχάλης Μαλαδένης, μέσα ο Κρυστάλλης.
Νέα κίτρινη κάρτα σε παίκτη των Σημάντρων στο 67′ . Στο 74′ και άλλος παίκτης των Σημάντρων κιτρινίστηκε.
Στο 75′ ακυρώνεται γκολ του Βαγγέλη Μαλαδένη για offside.
Στο 80′ σουτ του Βαγγέλη Μαλαδένη, άουτ.
Η φάση του αγώνα στο 81′ και ίσως από τα ωραιότερα τέρματα της σεζόν. Βαφειάδης – Μελισσόπουλος κρύβουν την μπάλα με συνεργασία που είχε ενδιάμεσο και τον Βαγγέλη Μαλαδένη, πατάει περιοχή ο πρώτος, πλασάρει υπέροχα και κάνει το 0-4 , πρώτο του τέρμα με την φανέλα του ΑΟΞ.
Φερεντίνος και Γιώργος Μαλαδένης μέσα στο 89′ , έξω οι Μελισσόπουλος και Σπυριδωνίδης.
Τέλος αγώνα.